  • Z8F0812PJ020SG
Z8F0812PJ020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0812PJ020SG
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z8F0812PJ020SG
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
Description:
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F0812 28 Pin 20MHz 3V 28-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 12498
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0812PJ020SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F0812
  • Pin Count
    28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    19
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    Z8
  • CPU Family
    Z8
  • Length
    36.96mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Encore!® XP®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1.1W