  • Z84C0010VEC
Z84C0010VEC
advertisement
Manufacturer No:
Z84C0010VEC
HK JDW NO:
899-Z84C0010VEC
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Description:
1.27mm 5V 8-bit Microprocessor Z80 Series Z84C00 44-Pin 10MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
Z84C0010VEC Overview
Since the microprocessor is packed in 44-LCC (J-Lead), shipping overseas is convenient. High reliability is achieved using advanced packaging method Tube. In the CPU, there are 1 Core 8-Bit cores and 1 Core 8-Bit bus width. K-40°C~100°C TAw what the operating temperature is around -40°C~100°C TA. It comes from the Z80 series. The CPU runs I/O at 5.0V. There is MICROPROCESSOR MICROPROCESSOR in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with Z84C00. There are 44 terminations totally. Using a 5V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. A 8-Bit architecture is used. 10MHz is the CPU's frequency. Datasheets for 44 pin functions can be found here. Typical Microprocessors cpu microprocessor. The size of data Bus of the CPU is based on 8b-bit system. An injection of 44 pins is performed inside the body of the micro processor. There are many applications for this CPU, since it is Surface Mount mounted. As of 5V, the CPU microprocessor is capable of functioning. As specified in datasheets, the embedded microprocessor requires 5V power supplies. There is 5V voltage present in the CPU core. A CPU can receive voltage 50mA higher than 50mA. Its memory size is 64kB. Be sure not to miss the following additional features of this microprocessor: DRAM MEMORY REFRESH COUNTER. There are 2 external interrupt terminations due to hardware interrupts.
Z84C0010VEC Features
8-Bit Structure
8b-Bit Data Bus Width
Z84C0010VEC Applications
There are a lot of Zilog Z84C0010VEC Microprocessor applications.
  • Speed meter
  • Fabric
  • Office automation equipment and computer peripherals
  • Process control devices
  • Digital cameras
  • Electronic jamming systems
  • Light sensing & controlling devices
  • Measurement and control field
  • Washing machine
  • Entertainment-radios, CD players, televisions
Step5Bar-code shipping tag
Z84C0010VEC
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    DRAM MEMORY REFRESH COUNTER
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Voltage
    5V
  • Supply Current-Max
    50mA
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    10 μs
  • Data Bus Width
    8b
  • Address Bus Width
    16
  • Core Architecture
    Z8
  • Voltage - I/O
    5.0V
    2
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.5862mm