  • Z4KE100A-E3/73
Z4KE100A-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
Z4KE100A-E3/73
HK JDW NO:
884-Z4KE100A-E3/73
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
Z4KE100A-E3/73
Description:
500Ohms ±5% 100V 500nA @ 76V -55°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Quantity:
In Stock : 4829
Step5Bar-code shipping tag
Z4KE100A-E3/73
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    Z4KE100
  • Impedance
    500Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 76V
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 500mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    500Ohms
  • Test Current
    5mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    100V
  • Zener Voltage
    100V
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    15mA
  • Diameter
    2.7mm
  • Length
    5.2mm