  • Z16C3010ASG
Z16C3010ASG
advertisement
Manufacturer No:
Z16C3010ASG
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z16C3010ASG
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Z16C3010ASG
Description:
4.5V~5.5V CMOS Parallel, Serial Controllers Interface ICs QUAD Z16C30 100 Pins Controller 0.5mm 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
Z16C3010ASG Overview
It can be found in the 100-LQFP package that you can download. It is very easy to carry because of the Tray-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 4.5V~5.5VV power source. As you can see, the terminations of the wire are in 100. When the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved. This number is part of the Z16C30 family. 100 pins are needed for operation. 7mA is the supply current for the gadget. During the operation of the device, the clock runs at a frequency of 20MHz. A 5.5V-volt supply voltage is recommended for maximum efficiency. It is made of copper, and it is part of the USC? series of electrical components. Integrated serial 2 I/Os are provided by the part.
Z16C3010ASG Features
20MHz clock frequency
Z16C3010ASG Applications
There are a lot of Zilog Z16C3010ASG Controllers Interface ICs applications.
  • Tablet
  • Notebook Docking stations
  • TVs
  • Industrial-Control
  • AV accessory
  • Notebook Computers
  • 0 to 10V Dimming Luminaires
  • Smart handheld devices
  • Network Routers
  • System Board Designs
Step5Bar-code shipping tag
Z16C3010ASG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    Parallel, Serial
  • Operating Supply Current
    7mA
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Data Rate
    10 Mbps
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    16
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Bus Compatibility
    8X86; 680X0
  • Data Transfer Rate-Max
    1.25 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT; SYNC, BYTE; SYNC, HDLC; SYNC, SDLC; BISYNC; EXT SYNC; BISYNC TRANSPARENT; NBIP
  • Data Encoding/Decoding Method
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    USC®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm