  • Z0292212VSCR3910
Z0292212VSCR3910
advertisement
Manufacturer No:
Z0292212VSCR3910
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z0292212VSCR3910
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Z0292212VSCR3910
Description:
44 Termination 1.27mm 5V Modem Z02922 44 Pin 12.3MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
Z0292212VSCR3910 Overview
Surface Mount is a convenient place to mount a PCB.In addition to its low package cost, the 44-LCC (J-Lead) has other advantages.In order for 4.5V~5.5V Supply Voltage to function normally, 4.5V~5.5V Supply Voltage must be present.In the packaging, material Tube is used.It is possible to identify related parts using the Base Part Number Z02922.44-pin connectors are used.A variety of 44 pins can be used depending on the application.44 terminations occur in the program.It is mounted using a Surface Mount-shaped bracket.Ideally, the Operating Temperature should be less than 70°C.If it is operated, it should result in a warmer temperature than 0°C.The supply voltage of 5V is necessary for the operation of this system.Modems also includes it.The telecom IC Type of this electrical device is MODEM-SUPPORT CIRCUIT.5V Power Supplies are required for operating the device.With a frequency of 12.3MHz, it operates.Supply current amounts to 45mA nominally.Delivering DATA RATE MIN:75BPS is possible as long as it is possible.
Z0292212VSCR3910 Features
44-LCC (J-Lead) package
44 pins
44 pin count
44 terminations
5V power supplies
the frequency of 12.3MHz
Z0292212VSCR3910 Applications
There are a lot of Zilog Z0292212VSCR3910 Modems ICs & Modules applications.
  • Carrier phase observations
  • Remote controls
  • Home theater wiring-free
  • Fiber distributed data interface (FDDI)
  • Indoor ad hoc meeting
  • Tuner
  • Military satellite communications
  • Wireless teaching
  • Pocket PC
  • Copper and fiber optic cables connection network
Step5Bar-code shipping tag
Z0292212VSCR3910
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    DATA RATE MIN:75BPS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Modems
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    12.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    Z02922
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Nominal Supply Current
    45mA
  • Access Time
    12.3 μs
  • Data Rate
    9.6 Mbps
  • Telecom IC Type
    MODEM-SUPPORT CIRCUIT
  • Baud Rate
    9.6k
  • Data Format
    V.21, V.22, V.23, V.29, Bell 103, Bell 212A
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.5862mm
  • Width
    16.5862mm