  • Z-15HNJS55-B
Z-15HNJS55-B
advertisement
Manufacturer No:
Z-15HNJS55-B
HK JDW NO:
607-Z-15HNJS55-B
Package:
Datasheet:
Z-15HNJS55-B
Description:
Basic / Snap Action Switches BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
Z-15HNJS55-B
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -15°C~80°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    Z
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 2A DC
  • Ingress Protection
    IP62
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Spring, Wire
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Operating Force
    15gf
  • Pretravel
    0.984 (25.0mm)