  • Z-15GW2277-B7-K
Z-15GW2277-B7-K
advertisement
Manufacturer No:
Z-15GW2277-B7-K
HK JDW NO:
607-Z-15GW2277-B7-K
Package:
Datasheet:
Z-15GW2277-B7-K
Description:
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Z-15GW2277-B7-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    Resin
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Z
  • Published
    1998
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 6A DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP00
  • Depth
    17.53mm
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    480V
  • Max Current Rating
    15A
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    10,000,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    15A
  • Operating Force
    180gf
  • Overtravel
    0.094 (2.4mm)
  • Differential Travel
    0.031 (0.8mm)
  • Operating Position
    1.625 (41.3mm)
  • Release Force
    50gf
  • Length
    49.28mm
  • Width
    29.4mm