  • Z-15GK55-B
Z-15GK55-B
advertisement
Manufacturer No:
Z-15GK55-B
HK JDW NO:
607-Z-15GK55-B
Package:
Datasheet:
Z-15GK55-B
Description:
Basic / Snap Action Switches BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
Z-15GK55-B
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 6A DC
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Overtravel
    0.062 (1.6mm)
  • Differential Travel
    0.002 (0.05mm)
  • Pretravel
    0.090 (2.3mm)
  • Operating Position
    1.110 (28.2mm)
  • Release Force
    114gf
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -15°C~80°C