  • Z-15GK355-MR 1M
Z-15GK355-MR 1M
advertisement
Manufacturer No:
Z-15GK355-MR 1M
HK JDW NO:
607-Z-15GK355-MR 1M
Package:
Datasheet:
Z-15GK355-MR 1M
Description:
Quantity:
In Stock : 8569
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Z-15GK355-MR 1M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -15°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Z
  • Published
    2005
  • Feature
    Cable Length 1m
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC 6A DC
  • Ingress Protection
    IP62
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Mechanical Life
    20,000,000 Cycles
  • Operating Force
    540gf
  • Overtravel
    0.138 (3.5mm)
  • Differential Travel
    0.002 (0.05mm)
  • Pretravel
    0.094 (2.4mm)
  • Operating Position
    1.488 (37.8mm)