  • YFZVFHTR8.2B
YFZVFHTR8.2B
advertisement
Manufacturer No:
YFZVFHTR8.2B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-YFZVFHTR8.2B
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
Description:
ZENER DIODES (CORRESPONDS TO AEC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YFZVFHTR8.2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2.57%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 5V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    7.99V
  • Zener Voltage
    8.2V