  • YB26RKG01-5F12-JF
YB26RKG01-5F12-JF
advertisement
Manufacturer No:
YB26RKG01-5F12-JF
HK JDW NO:
558-YB26RKG01-5F12-JF
Package:
Datasheet:
YB26RKG01-5F12-JF
Step5Bar-code shipping tag
YB26RKG01-5F12-JF
    Select All
  • Published
    2011
    Standard, Illuminated
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    28V
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Green Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Green
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C