  • YB26MKW01-12-FB
YB26MKW01-12-FB
advertisement
Manufacturer No:
YB26MKW01-12-FB
HK JDW NO:
558-YB26MKW01-12-FB
Package:
Datasheet:
YB26MKW01-12-FB
Step5Bar-code shipping tag
YB26MKW01-12-FB
    Select All
  • Illumination Color
    Green
  • Life (Cycles)
    200000 cycles
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    YB
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Green (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC