  • YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
advertisement
Manufacturer No:
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
HK JDW NO:
558-YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
Step5Bar-code shipping tag
YB226CWSKW01/CUL-5F24-FB
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Published
    2013
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    24.003mm
  • Body Breadth
    24.003 mm
  • Actuator Type
    Square, Button, Flush
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 21.00mm2
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    200000000Ohm
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Green
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@125VAC
  • Actuator Travel
    2.9972 mm
  • Body Height
    26.289mm
  • Length - Termination
    0.288 inch