  • YB16WSKW01-5F-JF
YB16WSKW01-5F-JF
advertisement
Manufacturer No:
YB16WSKW01-5F-JF
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-YB16WSKW01-5F-JF
Package:
Datasheet:
YB16WSKW01-5F-JF
Description:
Pushbutton Switches SPDT ON-ON GREEN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YB16WSKW01-5F-JF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Green Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    2.2VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    3A
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Green
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Ratings
    Dust Tight, IP65, Water Resistant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Front, Panel, Sealed
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    YB
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    30V