  • YB16NKG01
YB16NKG01
advertisement
Manufacturer No:
YB16NKG01
HK JDW NO:
558-YB16NKG01
Package:
Datasheet:
YB16NKG01
Description:
Quantity:
In Stock : 2346
Step5Bar-code shipping tag
YB16NKG01
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Center Contact Material
    BRASS
  • Terminal Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Part Status
    Active
  • Type
    Standard
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    28V
  • Actuator Type
    Plunger for Cap
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    200000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    100mA
  • PCB Hole Count
    5
  • Actuator Travel
    1.4986 mm
  • Life (Cycles)
  • Actuator Length
    0.327 inch