  • YB15WCKW01-05-GB
YB15WCKW01-05-GB
advertisement
Manufacturer No:
YB15WCKW01-05-GB
HK JDW NO:
558-YB15WCKW01-05-GB
Package:
Datasheet:
YB15WCKW01-05-GB
Step5Bar-code shipping tag
YB15WCKW01-05-GB
    Select All
  • Color - Actuator/Cap
    Blue (White Filter/Diffuser)
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    5VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Blue
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Clear
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Operating Force-Max
    1.67 N
  • Body Height
    17mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Ratings
    Dust Tight, IP65, Water Resistant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia