  • Y4C2N101K500CT
Y4C2N101K500CT
advertisement
Manufacturer No:
Y4C2N101K500CT
HK JDW NO:
883-Y4C2N101K500CT
Package:
Datasheet:
Y4C2N101K500CT
Description:
0.0001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 8 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
Y4C2N101K500CT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Capacitance
    0.0001μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Length
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Width
    1.6mm