  • Y4793142R290T0L
Y4793142R290T0L
advertisement
Manufacturer No:
Y4793142R290T0L
HK JDW NO:
890-Y4793142R290T0L
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
142.29Ohms, 0.6W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y4793142R290T0L
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    RCK
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.098W 7.62mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    142.29Ohms
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.6W
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Depth
    2.5mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    3.81mm
  • Height
    8.5344mm
  • Height Seated (Max)
    0.336 8.53mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    2.4892mm