  • Y1755300K000V0L
Y1755300K000V0L
advertisement
Manufacturer No:
Y1755300K000V0L
HK JDW NO:
890-Y1755300K000V0L
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 300kOhm, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y1755300K000V0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    HZ
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.500Diax1.500L 12.70mmx38.10mm
  • Tolerance
    ±0.005%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    300kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Metal Foil
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1.75W
  • Max Power Dissipation
    1.75W
  • Construction
    Hermetically Sealed
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    600V
  • Diameter
    12.7mm