  • Y1735V0508TT0L
Y1735V0508TT0L
advertisement
Manufacturer No:
Y1735V0508TT0L
HK JDW NO:
890-Y1735V0508TT0L
Package:
Axial, Box - 6 Lead
Step5Bar-code shipping tag
Y1735V0508TT0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Box - 6 Lead
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    300145Z
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.375Lx0.200W 9.53mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm 8kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Voltage Divider (TCR Matched)
  • Number of Resistors
    4
  • Circuit Type
    Voltage Divider
  • Power Per Element
    50mW
  • Resistor-Ratio-Drift
    ±0.1ppm/°C
  • Resistor Matching Ratio
    ±0.01%
  • Height
    5.334mm
  • Height Seated (Max)
    0.385 9.78mm
  • Length
    9.525mm
  • Width
    9.525mm