  • Y163210K0000T0R
Y163210K0000T0R
advertisement
Manufacturer No:
Y163210K0000T0R
HK JDW NO:
890-Y163210K0000T0R
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VFCP Series, Metal Foil, 10kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.01%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y163210K0000T0R
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VFCP
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Case Code (Imperial)
    2010
  • Working Voltage
    167V
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm