  • Y163020R0000C9R
Y163020R0000C9R
advertisement
Manufacturer No:
Y163020R0000C9R
HK JDW NO:
890-Y163020R0000C9R
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VFCP Series, Metal Foil, 20Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.25%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y163020R0000C9R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    79V
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W