  • Y162750R0000A9W
Y162750R0000A9W
advertisement
Manufacturer No:
Y162750R0000A9W
HK JDW NO:
890-Y162750R0000A9W
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 50Ohm, 0.5W 1/2W, ±0.05%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y162750R0000A9W
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.198Lx0.097W 5.03mmx2.46mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    2010
  • Working Voltage
    187V
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm