  • Y162611K0000T0R
Y162611K0000T0R
advertisement
Manufacturer No:
Y162611K0000T0R
HK JDW NO:
890-Y162611K0000T0R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 11kOhm, 0.3W, ±0.01%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y162611K0000T0R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VSMP
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.062W 3.81mmx1.57mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    11kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver - with Nickel barrier
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.3W
  • Working Voltage
    95V
  • Size Code
    1506
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm