  • Y16252K05000T9W
Y16252K05000T9W
advertisement
Manufacturer No:
Y16252K05000T9W
HK JDW NO:
890-Y16252K05000T9W
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 2.05kOhm, 0.3W, ±0.01%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y16252K05000T9W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.3W
  • Working Voltage
    87V
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    2.05kOhm