  • Y1624200R000Q9W
Y1624200R000Q9W
advertisement
Manufacturer No:
Y1624200R000Q9W
HK JDW NO:
890-Y1624200R000Q9W
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VSMP Series, Metal Foil, 200Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.02%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y1624200R000Q9W
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.02%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON-INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Working Voltage
    40V
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm