  • Y1624120R000B9R
Y1624120R000B9R
advertisement
Manufacturer No:
Y1624120R000B9R
HK JDW NO:
890-Y1624120R000B9R
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR VSMP Series, Metal Foil, 120Ohm, 0.2W 1/5W, ±0.1%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y1624120R000B9R
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VSMP
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    120Ohm
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm