  • Y161220K0000Q0R
Y161220K0000Q0R
advertisement
Manufacturer No:
Y161220K0000Q0R
HK JDW NO:
890-Y161220K0000Q0R
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR VSM Series, Metal Foil, 20kOhm, 0.4W 2/5W, ±0.02%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y161220K0000Q0R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VSM
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.249Lx0.127W 6.32mmx3.23mm
  • Tolerance
    ±0.02%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm