  • Y16061R00000D0W
Y16061R00000D0W
advertisement
Manufacturer No:
Y16061R00000D0W
HK JDW NO:
890-Y16061R00000D0W
Package:
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR VCS1625ZP Series, Metal Foil, 1Ohm, ±0.5%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y16061R00000D0W
  • Package / Case
    Wide 2516 (6440 Metric), 1625
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    VCS1625ZP
  • Size / Dimension
    0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Composition
    Metal Foil
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    6440
  • Case Code (Imperial)
    2516
  • Height
    1.016mm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm