  • Y1443291K000B9L
Y1443291K000B9L
advertisement
Manufacturer No:
Y1443291K000B9L
HK JDW NO:
890-Y1443291K000B9L
Description:
FIXED RESISTOR, 291kOhm, 1.5W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y1443291K000B9L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    291kOhm
  • Power (Watts)
    1.5W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Spacing
    16.51mm
  • Lead Diameter
    0.64 mm
  • Height
    10.4902mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.49mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.820Lx0.160W 20.83mmx4.06mm
  • Tolerance
    ±0.1%