  • Y1442300R000T0L
Y1442300R000T0L
advertisement
Manufacturer No:
Y1442300R000T0L
HK JDW NO:
890-Y1442300R000T0L
Description:
FIXED RESISTOR, 300Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y1442300R000T0L
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Feature
    Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    300Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Spacing
    5.08mm
  • Lead Diameter
    0.644 mm
  • Size Code
    3010
  • Height
    8.001mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm