  • Y118940R2000VR0L
Y118940R2000VR0L
advertisement
Manufacturer No:
Y118940R2000VR0L
HK JDW NO:
890-Y118940R2000VR0L
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
40.2Ohms, 0.6W, Metal Foil,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y118940R2000VR0L
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RNC90Z
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.105W 7.62mmx2.67mm
  • Tolerance
    ±0.005%
  • Feature
    Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    40.2Ohms
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.6W
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Height Seated (Max)
    0.336 8.53mm