  • Y11695R00000B0L
Y11695R00000B0L
advertisement
Manufacturer No:
Y11695R00000B0L
HK JDW NO:
890-Y11695R00000B0L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMR3D Series, Metal Foil, 5Ohm, 0.6W, ±0.1%, -55°C~175°C
Step5Bar-code shipping tag
Y11695R00000B0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    3017 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.170W 7.29mmx4.32mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.6W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, NON INDUCTIVE
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.3W
  • Working Voltage
    180V
  • Height
    3.0988mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm