  • Y11217R50000B9L
Y11217R50000B9L
advertisement
Manufacturer No:
Y11217R50000B9L
HK JDW NO:
890-Y11217R50000B9L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SMR1D Series, Metal Foil, 7.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~175°C
Step5Bar-code shipping tag
Y11217R50000B9L
  • Package / Case
    2512 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMR1D
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 5.99mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    7.5Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, NON INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    73V
  • Height
    2.794mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm