  • Y11190R30000D9R
Y11190R30000D9R
advertisement
Manufacturer No:
Y11190R30000D9R
HK JDW NO:
890-Y11190R30000D9R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VCS1610Z Series, Metal Foil, 300mOhm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y11190R30000D9R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VCS1610Z
  • Size / Dimension
    0.160Lx0.100W 4.06mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    300mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    NON-INDUCTIVE, HIGH PRECISION
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Height
    1.016mm