  • Y09400R20000B0L
Y09400R20000B0L
advertisement
Manufacturer No:
Y09400R20000B0L
HK JDW NO:
890-Y09400R20000B0L
Package:
4-SMD, Flat Leads
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR THROUGH HOLE MOUNT, VCS103 Series, Metal Foil, 200mOhm, ±0.1%, -55°C~175°C
Step5Bar-code shipping tag
Y09400R20000B0L
  • Package / Case
    4-SMD, Flat Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Series
    VCS103
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.080W 17.50mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    200mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Metal Foil
  • Additional Feature
    NON-INDUCTIVE, HIGH PRECISION
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Size Code
    6908
  • Height
    4.826mm
  • Height Seated (Max)
    0.190 4.83mm