  • Y09300R10000B0L
Y09300R10000B0L
advertisement
Manufacturer No:
Y09300R10000B0L
HK JDW NO:
890-Y09300R10000B0L
Package:
4-SMD, Flat Leads
Datasheet:
Description:
VCS101 Series, Metal Foil, 100mOhms, 1W, ±0.1%, -55°C~175°C
Quantity:
In Stock : 7164
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y09300R10000B0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SMD, Flat Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VCS101
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.520Lx0.080W 13.21mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    100mOhms
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Lead Pitch
    23.36mm
  • Lead Diameter
    1.02 mm
  • Height
    3.302mm
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm
  • Length
    13.208mm
  • Width
    2.03mm