  • Y08561R00000D9W
Y08561R00000D9W
advertisement
Manufacturer No:
Y08561R00000D9W
HK JDW NO:
890-Y08561R00000D9W
Package:
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, VCS1625P Series, Metal Foil, 1Ohm, ±0.5%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y08561R00000D9W
  • Package / Case
    Wide 2516 (6440 Metric), 1625
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    VCS1625P
  • Size / Dimension
    0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Foil
  • Additional Feature
    NON INDUCTIVE, HIGH PRECISION
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    WAFFLE PACK
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6440
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
    2516
  • Height
    1.016mm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm