  • Y079398K8000B0L
Y079398K8000B0L
advertisement
Manufacturer No:
Y079398K8000B0L
HK JDW NO:
890-Y079398K8000B0L
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR, 98.8kOhm, 0.6W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y079398K8000B0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Spacing
    5.08mm
  • Lead Diameter
    0.645 mm
  • Size Code
    3010
  • Height
    8.5344mm
  • Height Seated (Max)
    0.336 8.53mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.098W 7.62mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    98.8kOhm
  • Power (Watts)
    0.6W