  • Y07340R40000J0L
Y07340R40000J0L
advertisement
Manufacturer No:
Y07340R40000J0L
HK JDW NO:
890-Y07340R40000J0L
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
Description:
400mOhms, 10W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y07340R40000J0L
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    VFP-4
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    1.575Lx0.276W 40.01mmx7.01mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Number of Terminations
    4
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    400mOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    10W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Height
    20.3962mm
  • Height Seated (Max)
    0.803 20.40mm
  • Length
    40.005mm
  • Width
    7.0104mm