  • Y0078150K000B9L
Y0078150K000B9L
advertisement
Manufacturer No:
Y0078150K000B9L
HK JDW NO:
890-Y0078150K000B9L
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR, 150kOhm, 0.3W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y0078150K000B9L
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.415Lx0.162W 10.54mmx4.11mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0.0ppm/°C
  • Resistance
    150kOhm
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.3W
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Spacing
    3.81mm
  • Lead Diameter
    0.64 mm
  • Height
    11.43mm
  • Height Seated (Max)
    0.450 11.43mm