  • Y0078100K000Q0L
Y0078100K000Q0L
advertisement
Manufacturer No:
Y0078100K000Q0L
HK JDW NO:
890-Y0078100K000Q0L
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.3W, Metal Foil,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Y0078100K000Q0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0.0ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Metal Foil
  • Power (Watts)
    0.3W
  • Additional Feature
    ULTRA HIGH PRECISION, NON INDUCTIVE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.3W
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Spacing
    3.81mm
  • Lead Diameter
    0.64 mm
  • Height
    11.43mm
  • Height Seated (Max)
    0.450 11.43mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VHP100
  • Size / Dimension
    0.415Lx0.162W 10.54mmx4.11mm
  • Tolerance
    ±0.02%