  • Y00255K88000S0L
Y00255K88000S0L
advertisement
Manufacturer No:
Y00255K88000S0L
HK JDW NO:
890-Y00255K88000S0L
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
5.88kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Foil,
Step5Bar-code shipping tag
Y00255K88000S0L
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    H
  • Size / Dimension
    0.375Diax1.000L 9.53mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±0.001%
  • Feature
    Non-Inductive
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    5.88kOhms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Length
    25.4mm