  • XTV138T030P4L
XTV138T030P4L
advertisement
Manufacturer No:
XTV138T030P4L
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-XTV138T030P4L
Package:
Metal
Datasheet:
XTV138T030P4L
Description:
1.3mF 50% 175°C-Max -55°C-Min 1.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.375mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
XTV138T030P4L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.3mF
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    30V
  • Leakage Current
    0.375mA
  • Ripple Current
    694mA
  • Diameter
    28.575mm
  • Height
    27.94mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Tolerance
    50%