  • XTL256U090P0L
XTL256U090P0L
advertisement
Manufacturer No:
XTL256U090P0L
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-XTL256U090P0L
Package:
Metal
Datasheet:
XTL256U090P0L
Description:
25μF 75% 175°C-Max -55°C-Min 2.7Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.11mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
XTL256U090P0L
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Tolerance
    75%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    25μF
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.7Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    90V
  • Leakage Current
    0.11mA
  • Ripple Current
    333mA
  • Diameter
    22.225mm
  • Height
    13.716mm