  • XRT75R06IB-F
XRT75R06IB-F
advertisement
Manufacturer No:
XRT75R06IB-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XRT75R06IB-F
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
5V 217 Pin Telecom device
Purchasing and Inquiry
XRT75R06IB-F Overview
BGA package is used to save board space.In Surface Mount's direction, telecom switching is mounted.217 pins are located on this telecom interface.To offer designers much flexibility, it is powered by 5V voltage.Temperature should be set at the minimum value of -40°C to ensure normal operation.In order to maintain normal operation, 85°C must be set at its maximum value.
XRT75R06IB-F Features
Available in the BGA package
Operating supply voltage of 5V
XRT75R06IB-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XRT75R06IB-F Telecom applications.
  • Inverse Multiplexing for ATM (IMA) Wireless Base Stations
  • Digital loop carrier (DLC)
  • Remote wireless modules
  • Channel Banks
  • E1 Network Equipment
  • Cable Telephony
  • Short/Medium Loop
  • T1/E1/J1 add/drop multiplexers (MUX)
  • Add/Drop multiplexers (ADMs)
  • Integrated Access Devices (IADs)
Step5Bar-code shipping tag
XRT75R06IB-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    217
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Dissipation-Max
    2.93W