  • XRD64L43AIV-F
XRD64L43AIV-F
advertisement
Manufacturer No:
XRD64L43AIV-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XRD64L43AIV-F
Package:
LQFP
Purchasing and Inquiry
XRD64L43AIV-F Overview
The analogue to digital converter is designed with 10 Bits.The AD converter is embedded in the LQFP package.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 64 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3V.The A/D converter has 2 channels.The is equipped with 64 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for TRACK time.There are 64 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The number of pixels of this electrical AD converter is 1.25 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).A supply type can be classified by a Analog, Digital number.Surface Mount allows the ADC converter to be mounted.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 3.3V.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 3V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 365mW.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 40 Msps.It operates with the maximal operating temperature of 85°C to ensure its reliability.It operates with the minimal operating temperature of -40°C to ensure its reliability.The ADC converter consists of 2 elements.
XRD64L43AIV-F Features
1 Functions
64 basic kinds of terminations
64 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
2 elements
XRD64L43AIV-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XRD64L43AIV-F ADC applications.
  • Smart antenna systems
  • Wireless and wired broadband communications
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Micro and pico cell systems, software radios
  • Displaying
  • Scientific instruments.
  • Multiplexed Data Acquisition Systems
  • Telecommunications
  • Medical Imaging
  • 3-phase power control
Step5Bar-code shipping tag
XRD64L43AIV-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    64
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Unipolar
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Power Dissipation-Max
    365mW
  • Power Dissipation
    365mW
  • Number of Bits
    10
  • Converter Type
    ADC, PROPRIETARY METHOD
  • Supply Type
    Analog, Digital
  • Resolution
    1.25 B
  • Sampling Rate
    40 Msps
  • Number of Analog In Channels
    2
  • Output Bit Code
    BINARY
  • Integral Nonlinearity (INL)
    0.5 LSB
  • Sample and Hold / Track and Hold
    TRACK
  • Conversion Rate
    40 Msps
  • Height Seated (Max)
    1.6mm