  • XR76120ELMTR-F
XR76120ELMTR-F
advertisement
Manufacturer No:
XR76120ELMTR-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XR76120ELMTR-F
Package:
QFN
Datasheet:
Description:
16 Terminals 16-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz 20A QFN
Quantity:
In Stock : 3966
Step5Bar-code shipping tag
XR76120ELMTR-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFN
  • Number of Pins
    16
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    16
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO OPRTS FROM 3V TO 22V WITH EXT BIAS; ALSO HAS ADJ O/P FROM 0.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Adjustable
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    20A
  • Max Output Voltage
    22V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Max Input Voltage
    22V
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    600mV
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5mm