  • XPCROY-L1-R250-00701
XPCROY-L1-R250-00701
advertisement
Manufacturer No:
XPCROY-L1-R250-00701
Manufacturer:
Cree Inc.
HK JDW NO:
163-XPCROY-L1-R250-00701
Package:
1414 (3535 Metric)
Description:
LED XLAMP XP-C ROYAL BLUE SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XPCROY-L1-R250-00701
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1414 (3535 Metric)
  • Thermal Resistance of Package
    12°C/W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XLamp® XP-C
  • Size / Dimension
    0.136Lx0.136W 3.45mmx3.45mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Color
    Blue
  • Power Rating
    2W
  • Base Part Number
    XPC
  • Max Current Rating
    500mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.3V
  • Viewing Angle
    125°
  • Forward Current
    350mA
  • Current - Max
    500mA
  • Temperature - Test
    25°C
  • Flux @ Current/Temperature - Test
    275mW 250mW~300mW
  • Lens Color
    Clear
  • Wavelength
    458nm 450nm ~ 465nm
  • Height Seated (Max)
    0.084 2.13mm