  • XMC1302T016X0032ABXUMA1
XMC1302T016X0032ABXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XMC1302T016X0032ABXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XMC1302T016X0032ABXUMA1
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M0 32-Bit Microcontroller XMC1000 Series 16 Pin 32MHz 3.3V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
XMC1302T016X0032ABXUMA1 Overview
There is an option to purchase it in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, which saves space. The way of Surface Mount is used to mount it. It comes in a Tape & Reel (TR) package. ARM? Cortex?-M0 core processor is present on the device. Working at -40°C~105°C TA temperature is recommended. The type of memory it uses is FLASH. 11 I/Os can be found on it. The position of the device is DUAL at terminal. 16 terminations are present in it. The XMC1000 series includes this electrical component. The 3.3V supply voltage enables high efficiency. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER, RISC. A total of 16 pins are required to construct this device. A device with a memory size of 32kB can store programs and data. The core architecture of the system is ARM. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 32MHz. There are currently 4 timers/counters set up on the system. There are 14 programmable I/Os in the device. During normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 1.8V. Using a Internal oscillator type, it works well.
XMC1302T016X0032ABXUMA1 Features
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
XMC1302T016X0032ABXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies XMC1302T016X0032ABXUMA1 Microcontroller applications.
  • Projector
  • Dishwashers
  • Fabric
  • Heart rate monitors
  • Routers
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Heater/Fan
  • Washing machines
  • Microwave ovens
Step5Bar-code shipping tag
XMC1302T016X0032ABXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    XMC1000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 11x12b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    32768
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Number of Programmable I/O
    14
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm